Pogoda w Budapeszcie

Pogoda w Budapeszcie to kwestia, która zwykle interesuje nas tuż przed wyjazdem do tego pięknego miasta. My jednak zachęcamy, by sprawdzić ją jeszcze na etapie planowania wycieczki, nawet z wielomiesięcznym wyprzedzeniem. Nie chodzi nam jednak o długoterminowe prognozy pogody, gdyż przypominają one raczej wróżenie z fusów i nie powinniśmy im ufać w stu procentach. Mamy na myśli ogólne tendencje dla danej okolicy, opisane na podstawie wieloletnich obserwacji. Dzięki nim jesteśmy w stanie wybrać odpowiedni czas na wycieczkę i z dużym prawdopodobieństwem trafić na dobre warunki atmosferyczne.

Ta porada ma zastosowanie przy planowaniu wycieczki do dowolnego kraju lub miasta, nas jednak dziś interesuje przede wszystkim pogoda w Budapeszcie. Podpowiadamy, jakich opadów i temperatur spodziewać się w poszczególnych miesiącach roku. Znajdziecie u nas także podpowiedź, kiedy najlepiej pojechać do Budapesztu, zapraszamy więc do lektury.

Pogoda w Budapeszcie

Pogoda w Budapeszcie / Klimat, opady, temperatura

Pogoda w Budapeszcie a położenie

Zastanawiacie się, od czego zależy pogoda w Budapeszcie? Oczywiście kluczowe znaczenie ma przede wszystkim położenie tego pięknego miasta. Jak wszyscy wiemy, jest ono stolicą Węgier, znajduje się więc w środkowej części Europy, za to w północnej części kraju. Powstało z połączenia dwóch miast nad brzegiem Dunaju. Część metropolii położona jest na równinie, natomiast inne spośród 23 dzielnic znajdują się na wzniesieniach, co wpływa na panujące tam warunki.

Klimat w Budapeszcie

Mówiąc o pogodzie w Budapeszcie, nie sposób nie rozpocząć od określenia panującego tam klimatu. To niezwykle ciekawa sprawa, gdyż stolica Węgier leży na styku dwóch kompletnie różnych klimatów. Z jednej strony mamy do czynienia z klimatem umiarkowanym kontynentalnym, z drugiej natomiast w grę wchodzą wpływy klimatu subtropikalnego, ciepłego i wilgotnego. Nic więc dziwnego, że pogoda w Budapeszcie jest aż tak zróżnicowana.

Jaka pogoda w Budapeszcie panuje przez cały rok?

Średnia temperatura w Budapeszcie oscyluje wokół 11 stopni, choć rekordowe temperatury notowane w tym mieście to nawet ponad 40 stopni Celsjusza. Największe opady występują latem, natomiast zimą, kiedy temperatura spada znacznie poniżej 20 stopni, rejestruje się ich o wiele mniej. Rekord zimna, który padł w tym mieście, wynosił aż -25,6 stopnia i został zanotowany w styczniu 1987 roku.

Jednak jeśli planujemy wycieczkę do urokliwego, węgierskiego miasta, z pewnością o wiele bardziej interesuje nas pogoda w Budapeszcie na każdy miesiąc roku. Bez obaw, takie informacje znajdziecie w dalszej części tekstu.

Pogoda w Budapeszcie w styczniu

Początek roku stolicę Węgier zastaje w zimowym wydaniu. Pogoda w Budapeszcie w styczniu nieco przypomina naszą polską. Chociaż nie ma siarczystych mrozów, średnia temperatura nocą spada nawet do -3 stopni Celsjusza, natomiast za dnia wynosi ona 3,1 stopnia. Spodziewamy się niewielkich opadów, głównie śniegu, wynoszących około 35 mm w ciągu 12 dni w miesiącu.

Pogoda w Budapeszcie w lutym

Najchłodniejszy miesiąc roku już za nami, a pogoda w Budapeszcie w lutym nieco się poprawia. Średnia temperatura w dzień wynosi już 5,5 stopnia, nocą może spadać jeszcze do -2,2 stopnia. Spada średnio 32,5 mm wody, najczęściej w formie śniegu, rzadziej deszczu. W ciągu miesiąca możemy się spodziewać 10-11 dni z opadami, co jak na 28- lub 29-dniowy miesiąc jest całkiem sporą wartością. Jeśli jednak pragniemy zobaczyć Budapeszt w białej kołderce śniegu, luty to zazwyczaj ostatni dzwonek.

Jaka pogoda w Budapeszcie na każdy miesiąc roku

Jaka pogoda w Budapeszcie? Prognoza na każdy miesiąc roku

Pogoda w Budapeszcie w marcu

Czekacie z wycieczką na niewielkie ocieplenie, jednak nie zależy Wam na upałach? W takim razie stolicę Węgier można odwiedzić już w marcu! Pogoda w Budapeszcie w tym miesiącu znacznie się poprawia i sięga już około 11 stopni w dzień oraz 2 stopni w nocy. Jeśli chodzi o przewidywane opady, występują one przez około 10 dni w miesiącu, podczas których spada średnio 36 mm deszczu.

Pogoda w Budapeszcie w kwietniu

Kolejny miesiąc przynosi coraz cieplejsze dni i noce. Po zmroku możemy się spodziewać średniej temperatury w Budapeszcie na poziomie 6,9 stopnia Celsjusza. Po wschodzie słońca aura jednak znacznie się poprawia, a słupki rtęci pokazują około 17-18 stopni. Są to idealne warunki na długie, piesze wędrówki, a to właśnie ten sposób zwiedzania Budapesztu polecamy, gdyż umożliwia obejrzenie największej ilości ukrytych perełek i popularnych atrakcji.

Pogoda w Budapeszcie w maju

Czas na kolejne dobre wiadomości, zwłaszcza dla osób, które uwielbiają ciepło. Pogoda w Budapeszcie w maju przypomina polskie lato. Średnia temperatura w dzień wynosi prawie 23 stopnie, a nocą słupki rtęci spadają już tylko o kilka stopni, do poziomu 11,8 stopnia. Pojawiają się za to większe opady – nie dość, że występują przez 12-13 dni w miesiącu, to wynoszą nawet 57 mm.

Pogoda w Budapeszcie w czerwcu

Interesuje nas lato w Budapeszcie? W takim razie zadomowiło się ono już na dobre. Za dnia termometry pokazują średnio 26,1 stopnia Celsjusza, nocą natomiast spadają do 15 stopni, a tym samym w mieście rozwija się nocne życie. W ciągu 10-11 deszczowych dni spada niestety aż 64,4 mm deszczu, jednak nawet to nie powinno nas powstrzymać przed pasjonującą wycieczką.

Pogoda w Budapeszcie w lipcu

Lipiec jest rekordzistą, jeśli chodzi o pogodę w Budapeszcie – i to zdobywa aż dwa medale. Po pierwsze, nosi tytuł najgorętszego miesiąca roku. Widać w nim wpływy klimatu subtropikalnego, gdyż średnia temperatura w dzień osiąga około 28,5 stopnia, a nocą spada do 17 stopni. Drugi medal przyznajemy za najbardziej deszczowy miesiąc w roku. Średnie opady wynoszą aż 77,1 mm deszczu w ciągu 10 dni w miesiącu.

Pogoda w Budapeszcie w sierpniu

Upały są nieco znośniejsze, a i deszczu pojawia się nieco mniej – to właśnie dlatego pogoda w Budapeszcie w sierpniu tak bardzo nęci naszych turystów. Średnie temperatury w dzień wynoszą około 28,1 stopnia, nocą natomiast słupki rtęci spadają do poziomu około 16,5 stopnia. W ciągu 8 deszczowych dni spada średnio 69 mm deszczu.

Pogoda w Budapeszcie we wrześniu

Jeśli liczyliśmy, że po rozpoczęciu polskiego roku szkolnego pogoda w Budapeszcie znacznie się pogorszy, to nie musimy się tego bać. Wręcz przeciwnie, sprzyja ona wycieczkom, gdyż nie jest ani zbyt deszczowo, ani zbyt upalnie. Średnia temperatura w dzień wynosi 22,5 stopnia, co jest wartością jak najbardziej komfortową. Nocą termometry pokazują średnio 11,9 stopnia. W ciągu 8 deszczowych dni spada 43,8 mm wody.

Pogoda w Budapeszcie w październiku

Zastanawiacie się, kiedy pojechać do Budapesztu i czy październik będzie odpowiednim wyborem? Jak najbardziej do tego zachęcamy! Średnia temperatura wynosi 16,5 stopnia Celsjusza w dzień oraz 6,8 stopnia nocą. Nie jest to dużo, jednak do komfortowego zwiedzania zupełnie wystarczy, oczywiście jeśli zadbamy o odpowiedni ubiór. Opady wynoszą 43,1 mm i występują średnio przez 11 dni w miesiącu.

Pogoda w Budapeszcie w listopadzie

Chociaż pogoda w Budapeszcie już tak nie rozpieszcza, wciąż pozostaje całkiem przyjemna dla potencjalnych zwiedzających, zafascynowanych historią tego miasta i jego zabytkami. Średnia temperatura w dzień wynosi 10,2 stopnia, nocą jednak słupki rtęci pokazują już tylko 2,7 stopnia. Dobrą wiadomością są jednak niewielkie opady, gdyż 37 mm deszczu rozkłada się na niespełna 11 deszczowych dni w miesiącu.

Kiedy najlepiej pojechać do Budapesztu

Kiedy najlepiej pojechać do Budapesztu?

Pogoda w Budapeszcie w grudniu

Ostatni miesiąc roku znów przynosi zimę. Nie musimy się jej bać, wręcz przeciwnie, stolica Węgier w mroźnej aurze również wygląda imponująco! W dzień średnie spodziewane temperatury osiągają poziom około 3,6 stopnia, nocą natomiast spadają poniżej zera, do około -2 stopni. Opady, głównie śniegu, rozkładają się na około 12 deszczowych dni i wynoszą 36,6 mm.

Kiedy najlepiej pojechać do Budapesztu?

Często to właśnie pogoda w Budapeszcie jest czynnikiem, dla którego decydujemy się na wycieczkę w konkretnym terminie. Nie musimy jednak się jej bać! W tym pięknym mieście na Węgrzech zachęca ona do wizyty przez cały rok. Naturalnym wyborem wydają się miesiące wakacyjne, czyli lipiec i sierpień. Jeśli jednak nie jesteśmy związani terminem wakacji naszych dzieci, a także nie przepadamy za nieznośnym upałem, warto wybrać się do stolicy Węgier wiosną lub jesienią. Ceny z pewnością będą niższe, tłok mniejszy, a do tego szanse na opady znacznie spadają.

A kiedy Wy wybieracie się do Budapesztu? A może taka wycieczka już jest za Wami – jeśli tak, to na jaką pogodę udało Wam się trafić? Czekamy na Wasze komentarze pod tekstem!

|| Kategoria: Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *